Głównymi i jednocześnie najbardziej poważnymi awariami wodno-kanalizacyjnymi, jakie mogą wystąpić w bloku mieszkalnym, jest nieszczelność lub niedrożność. W tym artykule naszego bloga omówimy dokładnie, czym różnią się oba te zjawiska i przedstawimy najważniejsze procedury obejmujące przeciwdziałanie im – serdecznie zapraszamy!

Niedrożność a nieszczelność — na czym polega różnica?

Z niedrożnością mamy do czynienia wtedy, gdy ograniczona zostaje przepustowość rury. Czym może być spowodowany ten rodzaj awarii wodno-kanalizacyjnej? Przede wszystkim odkładającymi się w niej zanieczyszczeniami takimi jak włosy, resztki kosmetyków i innych detergentów czy przedmiotów, które po prostu zapychają rurę. Przyczyną niedrożności może być także nieprawidłowo wykonana instalacja — szczególnie sytuacja ma miejsce w przypadku nowo wybudowanych bloków mieszkalnych, w których występuje zbyt duża liczba kolan oraz źle zaprojektowane spadki w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Niezależnie od przyczyny, pierwszymi oznakami niedrożności jest oczywiście wolniejsze spływanie wody w odpływie czy wręcz cofanie się jej zawartości, co może również powodować nieprzyjemny, charakterystyczny zapach.

W przypadku wystąpienia oznak awarii wodno-kanalizacyjnej w postaci niedrożności należy jak najszybciej zgłosić się o pomoc do profesjonalistów i zrezygnować z samodzielnych prób przetykania czy udrożniania chemicznego rur. Najczęściej powoduje to jeszcze poważniejsze szkody i przyczynia się do narastania problemu. Fachowcy dysponują natomiast specjalistycznymi narzędziami, które pozwolą rozwiązać problem w sposób profesjonalny i w pełni bezpieczny.

Nieszczelność to natomiast awaria polegająca na wszelkiego rodzaju uszkodzeniach mechanicznych instalacji wodno-kanalizacyjnej, których efektem jest wydostawanie się nieczystości poza obręb rury. Jest to znacznie poważniejsza sytuacja wymagająca natychmiastowej pomocy fachowców. Nieczystości wypływające w wyniku awarii mogą być nie tylko nieprzyjemne w zapachu, ale przede wszystkim szkodliwe zarówno dla samego bloku mieszkalnego, jak i jego użytkowników. Dlatego tak ważna jest szybka i sprawna interwencja specjalistów.

Awaria wodno-kanalizacyjna – jak sobie z nią poradzić?

W pierwszej kolejności fachowcy diagnozują przyczynę awarii. Jeśli jest nią niedrożność, czyli potocznie mówiąc zapchanie rury, pozostaje zdecydować, jaką metodą należy ją usunąć. Do wyboru specjaliści mają mechaniczne czyszczenie polegające na wprowadzeniu do rury spirali obrotowej z odpowiednią końcówką lub czyszczenie ciśnieniowe. Obie te metody pozwalają na usunięcie z instalacji nawet najtrudniejszych zanieczyszczeń takich jak złogi tłuszczu i mydła, piasek, a nawet kamienie i inne drobne przedmioty. Aby skutecznie zapobiegać niebezpiecznym niedrożnościom zarówno w blokach mieszkalnych, jak i domach jednorodzinnych, należy regularnie wykonywać czyszczenie rur z pomocą fachowców.

W przypadku nieszczelności systemu wodno-kanalizacyjnego sytuacja wygląda znacznie poważniej i wymaga wykonania natychmiastowej renowacji. Polega ona na dokładnym oczyszczeniu rur ze wszelkich osadów, rdzy oraz innych zanieczyszczeń — wszystko to dzieje się z użyciem profesjonalnego sprzętu wyposażonego w kamerę TV umożliwiającą zlokalizowanie przecieku oraz zapewniającą maksimum precyzji podczas prac. Kolejnym krokiem renowacji systemu wodno-kanalizacyjnego jest wyłączenie wody oraz dokładne wysuszenie uszkodzonej rury. Na tym etapie warto poinformować pozostałych użytkowników bloku mieszkalnego, by w tym czasie nie korzystali z toalety. Ostatnim etapem usuwania tego rodzaju awarii jest nakładanie specjalnego materiału na bazie polimeru z pomocą specjalnych wałków elektrycznych z głowicą natryskową. W ten sposób fachowcy skutecznie zamykają światło rury będące przyczyną przecieku, jednocześnie nie zmniejszając średnicy instalacji. Co ciekawe, tak zrealizowana usługa pozwala na przedłużenie żywotności instalacji nawet o 25 lat. Jest to metoda pozwalająca na stosunkowo szybkie i w pełni bezinwazyjne naprawienie uszkodzonej rury, a w efekcie usunięcia awarii wodno-kanalizacyjnej. Jest to niezwykle ważne szczególnie w bloku mieszkalnym, gdzie dostęp do poszczególnych elementów instalacji byłby utrudniony przede wszystkim na wyższych piętrach.