Dla wielu osób własny dom jednorodzinny to spełnienie marzeń. Posiadanie własnego ogródka i możliwość urządzania imprez na tarasie to spełnienie marzeń. Jednak są także i mniej przyjemne obowiązki. Chodzi tutaj przede wszystkim o pojawiające się szambo i konieczność pozbywania się go. W bezodpływowych zbiornikach czy to betonowych, czy to z tworzyw sztucznych zbierają się wszelkiego rodzaju nieczystości, które pochodzą z rur kanalizacyjnych z toalety, łazienki, czy też kuchni. Warto pamiętać, że w tego typu zbiornikach zachodzą najróżniejsze procesy chemiczne, a także i biologiczne. Niektóre z nich są niezwykle groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Dlatego właśnie tak istotne jest regularne czyszczenie szamba. O czym pamiętać? Na co zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Szambo – na co zwrócić uwagę?

Na wstępie musimy zaznaczyć, że wywóz nieczystości zebranych w zbiorniku fermentacyjnym jest obowiązkowy dla każdego posiadacza domu. Gmina ma prawo zażądać aktualnej dokumentacji tych działań, dlatego też warto zwrócić na to szczególną uwagę. Tego typu usługami zajmują się profesjonalne firmy, które z pewnością chętnie przyjmą kolejne zamówienie. Jednak koszt realizacji zlecenia będzie różny w zależności m.in. od ilości wytworzonych odpadów. Dlatego też warto kupić preparaty mające szybciej rozłożyć nieczystości, tym samym zmniejszając ich objętość.

Czyszczenie szamba – o czym pamiętać?

Oczywiście niezwykle ważny jest wywóz tego typu substancji. Jednak nie można zapominać o czyszczeniu szamba. Gęste nieczystości mogą zalegać na dnie całego zbiornika fermentacyjnego. Niestety, wóz asenizacyjny nie poradzi sobie z ich usunięciem. Właśnie dlatego warto zainwestować w specjalne preparaty chemiczne lub też i biologiczne. W ich składzie znajdują się takie bakterie, które są w stanie pokonać gęste zanieczyszczenia, neutralizują ewentualne nieprzyjemne zapachy, a także rozkładają odpady, przez co zmniejsza się ich ilość. Dzięki temu rzadziej będzie trzeba zamawiać profesjonalną ekipę, co zmniejszy koszty.