Służące do usuwania takich zanieczyszczeń jak benzyna czy oleje separatory substancji ropopochodnych odpowiadają za czystość wód opadowych oraz ścieków. Stosowane są przede wszystkim na terenach przemysłowych, dróg krajowych, powiatowych i wojewódzkich czy nieopodal obiektów, na których odbywa się magazynowanie oraz dystrybucja paliwa. Zarówno ich zastosowanie, jak i częstość czyszczenia zostały uregulowane prawnie. Więcej na temat konserwacji tego separatorów substancji ropopochodnych dowiedzą się Państwo właśnie tutaj – serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Separator substancji ropopochodnych – jak często go czyścić?

Zgodnie z przepisami urządzenia te muszą być oczyszczane dwa razy w roku. Pierwsze czyszczenie najlepiej jest wykonać wczesną wiosną — ma to swoje praktyczne uzasadnienie, ponieważ wraz z nią rozpoczynają się pierwsze roztopy i deszcze, usuwające zanieczyszczenia po zimie. Drugim zalecanym terminem na wykonanie tego rodzaju działań jest sezon jesienny — dzięki czyszczeniu systemu powstaje w separatorze miejsce do usuwania z substancji ropopochodnych ulewnych, jesiennych deszczów oraz zimowego śniegu.

Warto jednak pamiętać, że wszelkie konsekwencje wynikające z nieprawidłowości w działaniu urządzenia ponosi jego właściciel. Dlatego właśnie należy szczególnie zwrócić uwagę na poprawną eksploatację, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych. Jak to zrobić? Po pierwsze montując separator substancji ropopochodnych, warto wyposażyć go w system monitorujący. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy ręcznie weryfikować poziomu warstwy osadu, oleju oraz przepełnienia. System automatycznie poinformuje nas, gdy urządzenie będzie wymagało opróżnienia i czyszczenia, poza przepisowymi wytycznymi. Jest to rozwiązanie, które z pewnością ułatwi eksploatację tego rodzaju systemu, ale zadba także o bezpieczeństwo środowiska naturalnego.

Przygotowanie do czyszczenia separatora substancji ropopochodnych

Po pierwsze należy wybrać firmę, która posiada odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju usług. Na rynku istnieje bowiem kilka rodzajów separatorów substancji ropopochodnych, dlatego warto zwrócić również uwagę, czy wybrani przez nas specjaliści zajmują się dokładnie tym typem urządzeń, jaki posiadamy. Nie wszystkie firmy zajmujące się instalacjami wodno-ściekowymi posiadają bowiem odpowiednie uprawnienia. Niezbędnym wyposażeniem firm zajmujących się tego rodzaju usługami są również specjalistyczne pojazdy ciśnieniowe, które są dostosowane do transportu materiałów niebezpiecznych, jakimi są substancje ropopochodne. Przed umówieniem zlecenia warto zatem zweryfikować, czy wybrana firma posiada w swoim wyposażeniu odpowiedni sprzęt.

W ramach przygotowań należy upewnić się, że wóz asenizacyjny nie będzie miał żadnych problemów z bezpiecznym dotarciem do urządzenia. Po przybyciu firmy na miejsce należy również zdjąć kolumnę kondensacyjną, która zabezpieczona jest odpowiednimi śrubami. Niektóre modele separatorów nie wymagają schodzenia do wnętrza urządzenia, podczas gdy w przypadku innych jest to konieczne.

W trakcie czyszczenia specjaliści nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale także mogą wymienić zużyte elementy urządzenia. Do ich zadań należy także sprawdzenie pracy poszczególnych systemów separatora: pływaka, osadnika, a także systemów alarmowych. Po wykonanej usłudze zanieczyszczenia w postaci substancji ropopochodnych zostają utylizowane, a cały proces zostaje wpisany do książki eksploatacyjnej obiektu.