Niedrożność, nawracające problemy lub zwykła, rutynowa kontrola kanalizacji wymagają użycia specjalistycznych urządzeń, dzięki którym pracownicy firmy wodociągowej z łatwością mogą zdiagnozować przyczynę problemu. Tego rodzaju inspekcja przeprowadzana jest przez wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy w swojej pracy korzystają ze specjalistycznych kamer. O tym, jak wygląda cała procedura oraz w co wyposażone są profesjonalne urządzenia wykorzystywane przez firmy wodociągowe — o tym wszystkim przeczytają Państwo właśnie tutaj!

Jakie urządzenia są wykorzystywane podczas inspekcji kanału?

Kiedyś kontrolę kanałów przeprowadzali pracownicy firm wodociągowych. Dziś podczas prac w rurach potrzebne będzie wyposażenie, które pozwoli pracownikom firmy pozostać na powierzchni ziemi i kontrolować przebieg inspekcji. Co więcej, większość rur, które stosowane są pod ziemią, ma średnicę uniemożliwiającą, dostanie się tam człowiekowi.

Potrzebna będzie zatem kamera, która będzie na żywo emitować obraz z kanalizacji, aby specjaliści mogli od razu podjąć niezbędne działania. Kamera ta musi jednak zostać uzbrojona w specjalne, elastyczne kable, które w razie potrzeby umożliwią wyciągnięcie sprzętu z wnętrza rury. Ale to nie wszystko. Pod ziemią niewiele widać, dlatego urządzenie do inspekcji rur musi zostać także wyposażona w specjalne, profesjonalne oświetlenie LED z możliwością regulacji. Co więcej, głowica kamery musi być elastyczna i obracać się w różne strony tak, aby pokazywać obraz nie tylko od frontu, ale także dookoła. Warto, aby urządzenie wprowadzane do kanału było wyposażone także specjalne czujniki, które umożliwią ewentualne pomiary.

Jak wykonywana jest inspekcja kanałów?

Po dotarciu na miejsce, w pierwszej kolejności zdjęta zostaje pokrywa studzienki, która ma zostać poddana inspekcji. Kolejnym krokiem jest delikatne umieszczenie kamery w jej wnętrzu oraz uruchomienie systemu monitoringu. Obsługa dotyczy także elastycznych przewodów, które należy rozwijać wraz z poruszaniem się kamery w głąb rur. Pracownik obsługujący urządzenie dokładnie przygląda się obrazowi na monitorze – w momencie zauważenia nieprawidłowości może obracać głowicą i ponownie weryfikować poszczególne elementy rur. Dzięki temu rozwiązaniu z łatwością można odnaleźć zatory będące przyczyna niedrożności instalacji, a także różnego rodzaju uszkodzenia, pęknięcia czy ubytki, które należy poddać renowacji.