W chłodniejszych porach roku, systemy wod.-kan. narażone są na kilka powszechnych problemów. Większości ludzi, awarie kanalizacji w okresie zimy kojarzą się przede wszystkim z zamarzniętymi rurami. Niestety, mroźne miesiące mogą przyczynić się do wielu innych usterek w systemie wodno-kanalizacyjnym. W tym artykule podamy najczęstsze z nich oraz podpowiemy Ci, jak sobie z nimi radzić. Zainteresowany? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego!

Pozostałości roślin w odpływie

Przebijanie się korzeni drzew do układu wodno-kanalizacyjnego to jeden z wielu powodów problemu z odpływami w okresie zimy. Głównym winowajcą są słabe i popękane rury, przez które bez problemu przenikają korzenie prowadzące do uszkodzenia i niedrożności systemu. By temu zapobiec, musisz od czasu do czasu szczegółowo doglądać obszarów systemu wod.-kan., które są mocno już wyeksploatowane lub szczególnie wrażliwe na wnikanie korzeni.

Niepoprawna izolacja rur kanalizacyjnych

Zimy w naszym kraju należą raczej do łagodnych. Nie zmienia to jednak faktu, że rury kanalizacyjne powinny być odpowiednio zabezpieczone przed nagłym spadkiem temperatur. Kluczowa jest poprawna izolacja, pozwalająca skutecznie ochronić układ przed działaniem mrozu i wynikającymi z tego uszkodzeniami.

Zamrożone rury kanalizacji

To problem, który może skutkować sporymi kosztami napraw. By tego uniknąć, zadbaj wcześniej o właściwe środki ostrożności. Koniecznie zainstaluj izolację na rurach w ścianach zewnętrznych lub w pomieszczeniach pozbawionych ogrzewania, używając do tego odpowiednich materiałów. Upewnij się też, czy w okresie zimy, ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest również wyłączenie zewnętrznego systemu zraszaczy i odkręcenie kranów podłączonych do zewnętrznych rur, aby zadbać o odpływ wody.

Problemy z szambem

Jeżeli masz tego rodzaju zbiornik, spadki temperatur w okresie zimy mogą prowadzić do jego zamarznięcia i trwałego uszkodzenia. Rozwiązaniem są specjalne dodatki — chlorek wapnia lub suchy piasek — pozwalające obniżyć temperaturę zamarzania wody w szambie, co pomaga chronić układ przed działaniem mrozu. Bezwzględnie unikaj zwykłej soli, gdyż stosowanie jej jest nieopłacalne oraz mocno szkodliwe dla trwałości systemu i środowiska (wymaga znacznych ilości). Nie zapomnij też o regularnym przeglądzie elementów zbiornika!

Tłuszcze i inne zanieczyszczenia

Problemem występującym nie tylko zimą, ale również w innych okresach jest zatknięcie rur przez różnego rodzaju osady — tłuszcz oraz brud. Aby przywrócić im drożność, regularnie płucz układ gorącą wodą.

Zatkanie odpływu kanalizacyjnego

Niedrożność instalacji to problem wynikający z gromadzenia się zabrudzeń i innych niepożądanych substancji w rurach. By zmniejszyć ryzyko awarii i zapewnić swobodny przepływ wody w umywalkach, zlewach i toaletach konieczna jest regularna konserwacja kratek odpływowych. Zwróć szczególną uwagę na zanieczyszczenia w postaci kawałków jedzenia oraz kępek włosów, które po czasie mogą zablokować przepływ wody. W przypadku poważniejszych nieczystości możesz zastosować preparaty chemiczne do oczyszczania rur. Dzięki nim pozbędziesz się tłuszczu i innych zanieczyszczeń zaległych na ściankach rur. Pamiętaj jednak, że nie gwarantują one skuteczności, a czasem mogą pogorszyć sytuację. Dlatego, zamiast próbować rozwiązać problem samodzielnie, skorzystaj z pomocy profesjonalnej firmy.

Kilka wskazówek na koniec

  1. Pamiętaj, że prewencja jest kluczowa. Regularne konserwacje systemu wodno-kanalizacyjnego mogą znacznie zmniejszyć ryzyko problemów zarówno zimą, jak i w innych okresach.
  2. Nie zapomnij również, że wentylacja zbiornika może być ograniczona przez pokrywający go śnieg. Dlatego jak najszybciej usuń go z powierzchni pokrywy, dzięki czemu zapobiegniesz zamarzaniu kanalizacji oraz innym problemom występującym w okresie zimowym.
  3. Sprawność układu uzależniona jest też od sposobu użytkowania, czyli przede wszystkim zapewnieniu jej odpowiedniej przepustowości, dlatego warto zabezpieczyć się przed zimą i skorzystać z profesjonalnej pomocy. Polecamy Ci usługi naszej firmy, gdzie znajdziesz fachowe wsparcie.