Chcąc zapewnić swoim klientom najwyższej jakości usługi, firmy wodno-kanalizacyjne powinny być wyposażone w nowoczesne technologie, które pozwalają na skuteczniejszą i szybszą diagnostykę. Nowością są również inteligentne systemy monitorowania oraz inne rozwiązania wspomagające zarządzanie infrastrukturą, o których więcej opowiemy właśnie w tym artykule naszego bloga – zapraszamy!

Diagnostyka za pomocą kamer

Możliwość zajrzenia w głąb instalacji to jeden z najważniejszych elementów pracy każdej firmy wodno-kanalizacyjnej zajmującej się zarówno usuwaniem usterek, jak i modernizacją czy czyszczeniem rur ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Skuteczność działania oraz dobór odpowiednich narzędzi i technik uzależnione są bowiem od przyczyny problemu, a ją można dokładnie sprecyzować dopiero po obejrzeniu instalacji od środka. Diagnostyka za pomocą kamer to zatem jedna z podstawowych usług opartych na nowoczesnych technologiach, która gwarantuje efektywność i skuteczność podejmowanych przez specjalistów działań.

Inteligentne systemy monitorowania

W przypadku bardziej rozbudowanych instalacji zaleca się zainstalowanie inteligentnych systemów monitorowania, które zostają wyposażone w odpowiednie narzędzia pomiarowe. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości instalacji mogą to być takie urządzenia jak deszczomierze, różnego rodzaju sondy, przepływomierze, zasuwy lub zastawki, pompownie czy instalacje alarmowe. Tego rodzaju nowoczesne technologie stworzone z myślą o instalacjach wodno-kanalizacyjnych umożliwiają nie tylko wykonywanie szczegółowych raportów i analiz, ale przede wszystkim pozwalają na skrócenie czasu reakcji służb w razie awarii, minimalizacji wykonywania kosztownych kontroli oraz serwisowania, a także po prostu zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania instalacji.

Rozwiązania wspomagające zarządzanie infrastrukturą

Z pomocą przychodzi tutaj przede wszystkim automatyzacja oraz nowoczesne technologie, których wdrożenie wymaga pewnego nakładu finansowego, jednak koszty te zwracają się bardzo szybko, podobnie jak w przypadku innych rozwiązań takich jak pompy ciepła czy fotowoltaika. Zarządzanie infrastrukturą wodno-kanalizacyjną wspierane może być przez inteligentne elementy czyszczące oraz regulujące przepływy — wszystko po to, aby minimalizować konieczność pracy ludzkiej oraz ryzyko wystąpienia awarii.