Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, kiedy odpływ w zlewie wolniej przepuszczał wodę lub też toaleta się zapchała. Nie jest to komfortowa sytuacja dla żadnego z domowników. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób pozbyć się problemu, kiedy zwykła przepychaczka nie daje już rady. W naszym artykule przedstawimy Ci nasze sposoby na radzenie sobie z zapchaną rurą i syfonem.

Domowy sposób na przepychanie rur

Jednym ze sposobów jest połączenie dwóch składników, które w domu mają praktycznie wszyscy. Chodzi oczywiście o sodę oczyszczoną oraz ocet. To rozwiązanie jest o tyle dobre, że nie zawiera tak wielu toksyn, co gotowe już popularne preparaty. Co więcej, tego typu mieszanka dobrze sprawdzi się w przypadku, kiedy ktoś jest alergikiem. Nie podrażnia ona aż tak mocno m.in. dróg oddechowych. Jak stworzyć taki roztwór?

 • Do odpływu wsyp pół szklanki sody. Następnie pół szklanki octu.
 • Zakryj odpływ korkiem, szmatką czy też talerzykiem. Pozostaw na przynajmniej pół godziny.
 • Po upływie tego czasu zalej odpływ około litrem gorącej wody, wlewając ją szybkim ruchem. Pozwoli to skuteczniej udrożnić instalację.

Środki do przepychania rur – Kret

Jeżeli domowe sposoby są nieskuteczne, to wtedy dobrze sięgnąć po profesjonalne środki, jakie znajdziesz w sklepie z chemią gospodarczą. Do przepchnięcia rur w łazience czy kuchni można z powodzeniem sięgnąć po dobrze znanego Kreta. Jednak należy pamiętać, że jest to środek silnie żrący, przez co należy zachować szczególną ostrożność w trakcie stosowania go.

 1. Załóż ochronne rękawiczki – substancja może poparzyć skórę.
 2. Wsyp lub zalej odpływ Kretem.
 3. W zależności od wybranej postaci tego środka – należy zalać odpływ gorącą wodą i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na butelce.
 4. Wyjdź z łazienki lub kuchni i wróć po wskazanym na etykiecie czasie.

Musisz pamiętać również o tym, że nie wolno przekraczać zalecanej ilości środka, ponieważ substancja żrąca może nawet rozpuścić instalacje, jeśli jest ona aluminiowa.

Udrożnij rury w Twoim domu!

Dobrym i często stosowanym produktem jest również Melt. Dzięki zawartym substancjom sprawdzi się on w usuwaniu wszelkiego osadu organicznego, a dodatkowo pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu. Jego zaletą jest również fakt, że nie zniszczy PVC. Aby przepchnąć syfon, należy:

 1. Usunąć pozostałą w rurach wodę.
 2. Założyć ochronne rękawiczki.
 3. Wlać wskazaną ilość płynu zgodnie z instrukcją.
 4. Spłucz wszystko zimną wodą po około 3 minutach od wykonania poprzedniej czynności.